Prémiová hrana ZADARMO   
zistiť viac

10 tipov na optické zväčšenie priestoru

Otázka malých izieb je čoraz častejšie riešenou témou. Hoci sa do miestnosti zmestí všetko čo potrebujete, cítite sa v nej stiesnene. Hoci sa takáto situácia môže zdať ťažko riešiteľná, dokážete si s ňou hravo poradiť. Vďaka niekoľkým jednoduchým tipom dokážete vymeniť pocit úzkosti za miestnosť, v ktorej sa budete môcť zhlboka nadýchnuť.

Úvod> Aktuality>

10 tipov na optické zväčšenie priestoru

Otázka malých izieb je čoraz častejšie riešenou témou. Hoci sa do miestnosti zmestí všetko čo potrebujete, cítite sa v nej stiesnene. Hoci sa takáto situácia môže zdať ťažko riešiteľná, dokážete si s ňou hravo poradiť. Vďaka niekoľkým jednoduchým tipom dokážete vymeniť pocit úzkosti za miestnosť, v ktorej sa budete môcť zhlboka nadýchnuť.

Využite interiérové dizajny

Ak ste fanúšikom moderných dizajnov, určite pre vás nebudú pojmy ako minimalizmus, urbanizmus alebo industriálny dizajn v interiéri neznáme. Všetky tieto dizajny sa radia medzi priestorovo nenáročné. Stačí len jednofarebná stena, niekoľko funkčných doplnkov, dostatok svetla a razom zmeníte malú miestnosť na príjemné prostredie. Hoci majú tieto dizajny naozaj tenkú hranicu medzi chladným a estetickým dojmom, inšpirovať sa môžete kdekoľvek na internete.

TIP: Ak si sami netrúfate do kombinácií rôznych dizajnov, určite využite pomoc odborníkov na interiérový dizajn. Ktorí vám poradia a tým môžete predísť zbytočnému prekombinovaniu a častokrát  ušetríte nielen váš čas, ale aj peniaze.

Spoločné prvky sú svetlá farba stien, najčastejšie biela. Často len nevyhnutný funkčný nábytok a minimum doplnkov. Pri dobrej kombinácii vznikne krásny dojem úplného a vzdušného priestoru. Často pomôže využiť namiesto skríň s plnými dverami regálový typ nábytku. Toto však samozrejme nie je možné aplikovať na všetky miestnosti.

Francúzsky balkón a veľké okná

Ak potrebujete vytvoriť opticky viac miesta, skúste sa pohrať so svetlom. Ak máte v miestnosti okno a môžete zasahovať do stien, skúste ho zväčšiť alebo nahradiť napríklad takzvaným francúzskym balkónom. Vďaka výhľadu a prirodzenému svetlu, ktoré takto získate, sa miestnosť stane opticky väčšia a zároveň sa v nej budete cítiť príjemnejšie. Dostatok prirodzeného svetla tiež pomáha k vyššej produktivite a zdraviu.

Tento postup môžete využiť aj pri podkrovných priestoroch. Dnes je dostupná široká paleta strešných okien aj v atypických rozmeroch, ktoré dokážu miestnosť razom rozjasniť. Pri takýchto oknách je však dôležité myslieť aj na horúce letné dni.

Minimalizujte nepotrebný nábytok

Snažte sa využívať hlavne funkčný nábytok. Ak máte pocit že budete mať nedostatok úložného priestoru, nebojte sa siahnuť po jednom väčšom kuse poctivého nábytku, ktorý často nahradí viacero malých komôd alebo poličiek. Zvolíte si tak jeden dominantnejší prvok vo vašej izbe, ale zároveň ušetríte priestor v rôznych častiach miestnosti. Malé kusy nábytku sa síce tvária šetrne k priestoru, nakoniec však často zaberú viac miesta ako jeden väčší kúsok.

Ak napríklad potrebujete viac poličiek, vymeňte súpravu nepraktických skriniek za jednu väčšiu skriňu, alebo knižnicu. Vďaka tomu využijete úplný potenciál jednej zo stien v miestnosti a ostatné budú voľné. Ak pri takomto rozložení správne umiestnite zvyšok nábytku, izba sa bude zdať vzdušná a v porovnaní s výrazným prvkom - knižnicou, sa budú zdať ostatné doplnky maličké.

Vyberte si dominantné prvky

Voľba výrazných alebo aj dominantných prvkov v interiéri je naozaj veľmi dôležitá. Napríklad v obývačke je to často veľká sedacia súprava, televízna stena alebo krb. Za dominantný prvok môžete v interiéri považovať to, čo je najmasívnejšie alebo prirodzene púta najviac pozornosti. Vždy je však dôležité myslieť na to, ako bude daný prvok ladiť so zvyškom nábytku. Ak totiž máte príliš masívnu sedaciu súpravu a pridáte k tomu aj veľkú a dlhú televíznu stenu, môžete vytvoriť dojem ešte menšej izby.

Preto vždy vyberte jeden výrazný prvok a k nemu dolaďte všetko ostatné. Ak napríklad chcete vymeniť iba jednu časť nábytku, skúste sa pred tým zamyslieť nad tým, čo je aktuálne dominantným prvkom miestnosti a podľa toho vyberte vami želaný ďalší kus.

Zmeňte dvere

Celkový dojem z miestnosti vytvára mnoho jednotlivých aspektov. Svetlo, farba stien, podlahy, ale aj dvere. Tie dokážu zmeniť celkový dojem z izby doslova na nepoznanie.

Využívajte zárubne

Ak máte v miestnosti viac ako jedny dvere, zvážte možnosť využiť na prechody medzi susednými miestnosťami zárubne. Odstránenie dverí, samozrejme ak je to z praktických dôvodov možné, jednotlivé izby opticky prepojí. Z dvoch malých priestorov sa tak podvedome stáva jeden väčší, ktorí je iba rozdelený priečkou. Toto dokáže v človeku vyvolať úplne odlišné pocity ako pri dvoch malých miestnostiach s dverami.

Skúste sklenené prvky

Ak máte pocit, že je niektorá z izieb veľmi tmavá a malá, mnohokrát pomôže aj malý sklenený prvok vsadený do dverí. Či sa jedná o menšie okienko uprostred, rôzne ornamenty alebo unikátne dizajny, do všetkých miestností tak razom prejde viac svetla.

Celosklenené dvere

Hoci celosklenené dvere začali ako prvok interiérového dizajnu v nákupných centrách a kanceláriách, čoraz častejšie si získavajú svoje miesto aj v domácnostiach. Kvalitné celosklenené dvere môžu naozaj krásne doplniť a ozvláštniť interiér. Ak si vyberiete dvere z číreho skla, vizuálne tak prepojíte viac miestností. Ak si vyberiete sklo štruktúrované alebo mliečne, stále zachováte veľmi vysokú svetelnú priepustnosť a hoci izby opticky oddelíte, nebudete mať tak stiesnený pocit ako pri klasických nepriehľadných dverách.

Takéto dvere sa ale nehodia do všetkých miestností. Môžu však slúžiť ako prechod medzi obývačkou a kuchyňou či jedálňou. Mliečne sklo sa zas často vyuźíva v kúpelňiach.

Svetlé farby

Ak chcete, aby miestnosť ožila a opticky sa zväčšila, skúste vymaľovať svetlými farbami. Okrem bielej to môžu byť aj iné, často pastelové odtiene. Ak patríte medzi detailistov, skúsiť môźete aj rôzne vzory na stenách, ktoré môžu pomôcť miestnosť opticky zväčšiť. Tie sú však často náročné na realizáciu. Môžete teda využiť tapety alebo v prípade, že nechcete riskovať, zaobstarajte si do izby veľké zrkadlo.
 

Rozhodnúť môže aj podlaha

Ak máte pocit, že je izba stiesnená, skúste zmeniť podlahy. Svetlejšie podlahy miestnosť rozžiaria a oživia. Pomôcť môže aj výmena opticky veľmi masívnych prahov, ktoré oddeľujú miestnosti, za prechodové lišty.

Využite to vo svoj prospech

Ak je izba naozaj malá, môžete to dokonca využiť vo svoj prospech. Namiesto toho, aby ste sa ju snažili za každú cenu opticky zväčšiť, skúste ju jednoducho zútulniť tak, aby ste sa tam cítili príjemne. V tomto je jednoznačne najúspešnejší štýl hygge, ktorý pochádza z Dánska. Je zaloźený na tom, aby aj malé miestnosti pôsobili útulne a príjemne. Veď na pohodlnom gauči s teplým čajom v ruke, pri pokojnej hudbe a pod jemnou dekou sa zdá hneď všetko krajšie.

Snažte sa vyvolať dojem

Určite ste už zažili ten pocit, ktorý sa neformálne nazýva wow-efekt. Je to pocit keď vás niečo upúta natoľko, že zabudnete na všetko ostatné. Ak nemáte výrazné prvky medzi nábytkom, môžete vyvolať takýto wow-efekt jednoducho správne zvoleným osvetlením alebo výraznými doplnkami. Či sa už bude jednať o naozaj výraznú maľbu visiacu na stene, veľký stropný luster, difuzér s príjemnou vôňou, alebo iný atypický doplnok, je to len na vás. Ak tento wow-efekt vytvoríte v akejkoľvek miestnosti, zaručene skryjete všetky jej nedostatky.
 

Stavebné úpravy

Nedostatok miesta je často problémom práve bytov. Okrem rôznych už spomenutých riešení sa takejto situácii môžete postaviť aj tou najradikálnejšou cestou - stavebnou úpravou. Vďaka moderným technológiám a presným výpočtom tak dokážete aj v “paneláku” vyrezať otvor v stene na mieste, kde predtým nebol. Takto môžete prepojiť dve stenou susediace miestnosti. Či už chcete iba otvor na dvere, alebo ho rozšírite na väčší priechod, je len na vás. Takéto zásahy však nemôžete vykonávať len tak. Musíte na to dostať povolenie a všetky potrebné zmeny by mala robiť kvalifikovaná firma, ktorá zabezpečí, aby sa nijakým spôsobom nenarušila statika celého domu či bytu.

 

Fotogaléria

Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Ďalšie informácie