Prémiová hrana ZADARMO   
zistiť viac

7 trendov v interiérovom dizajne v roku 2020

Ako to bude vyzerať v roku 2020? Na Slovensko dorazia vplyvy z rôznych kútov sveta, z Ázie, Škandinávie, ale aj mnohé smery, ktoré už dávno presiahli hranice národov. Prinášame vám prehľad trendov v interiérovom dizajne, ktoré preniknú aj k nám.

Úvod> Aktuality>

7 trendov v interiérovom dizajne v roku 2020

Ako to bude vyzerať v roku 2020? Na Slovensko dorazia vplyvy z rôznych kútov sveta, z Ázie, Škandinávie, ale aj mnohé smery, ktoré už dávno presiahli hranice národov. Prinášame vám prehľad trendov v interiérovom dizajne, ktoré preniknú aj k nám.

Dvere zobrazené na obrázku nájdete v našej ponuke bielych lakovaných dverí.

Interiérový dizajn je eklektický a neustále sa vyvíjajúci mix, ktorý v sebe dynamicky mieša progresívne prvky, ale aj dedičstvo tradície. V každom kúte sveta sú odlišné vplyvy a každý štýl má svoje osobité čaro.

Ako to bude vyzerať v roku 2020? Na Slovensko dorazia vplyvy z rôznych kútov sveta, z Ázie, Škandinávie, ale aj mnohé smery, ktoré už dávno presiahli hranice národov. Prinášame vám prehľad trendov v interiérovom dizajne, ktoré preniknú aj k nám.

  • 1. Čiernobiely dizajn

Aj keď sú na opačných koncoch farebného spektra, pasujú spolu ako máločo. Práve kontrast medzi čiernou a bielou je dominantnou črtou tohto interiérového trendu. Táto kombinácia vzbudzuje dojem nenútenej elegancie a dodáva miestnosti sofistikovanosť. Aj keď párovanie čiernej a bielej v interiérovom dizajne funguje už nejakú dobu, v súčasnosti zažíva renesanciu a preniká aj do kútov, kde doteraz nefigurovalo.

Táto vkusná kombinácia dáva vyniknúť minimalizmu a je devízou moderného interiéru. Ostré hranice medzi farbami vzbudzujú dojem rovnováhy podobný konceptu jin a jang. Čiernobiela sa hodí do každej izby v domácnosti, kuchyne, obývačky aj spálne.

  • 2. Biofília

Človek je tvor prirodzený, pochádzajúci z lona prírody. Niet sa teda čudovať, že aj v interiérovom dizajne sa prejavia naturálne pudy. Biofília je názov pre smer, v ktorom dominujú prírodné motívy a materiály. V dizajne to znamená používanie dreva, kameňa a kovu, prítomnosť rastlín, presvetlené interiéry. Človek sa obklopí v interiéri prírodou v čo najväčšej možnej miere, no bez toho, aby to vyznelo nútene.

Dominujú svetlé farby, ktoré sú ešte jasnejšie v kombinácií s presklenými miestnosťami. Nábytok je z veľkej miery drevený, avšak vkusne doplnený inými materiálmi. Rastliny miestnosť dodatočne oživujú a prevzdušňujú. Kameň a kov nájdu svoje uplatnenie v kuchyni a kúpeľni, či už v podlahách alebo stenách.

  • 3. Klenby a oblé tvary

Klenby, ako nosné konštrukcie, poznali už starí Sumeri a Egypťania, pričom svoj zlatý vek zažili počas stredoveku, predovšetkým pri stavbe sakrálnych stavieb. Už dávno nie sú výsadou iba kostolov a chrámov, práve naopak, čoraz častejšie sa vyskytujú v interiérovom dizajne.

Z Egypta trend oblúkov nemal ďalekú cestu do Maroka alebo Tuniska, kde sú stále veľmi populárne. Boom zažívajú predovšetkým v ázijských krajinách, napríklad v Singapure. Domácnosti dodávajú punc honosnosti.

Populárne sú predovšetkým široké klenby, ktoré slúžia ako alternatíva k tradičným prechodom medzi miestnosťami. Oblé tvary nábytku si tiež získavajú čoraz viac priaznivcov medzi interiérovými dizajnérmi. Dominujú predovšetkým stoly a pulty v tvare písmena U.

  • 4. Udržateľné a recyklované interiéry

Recyklácia prenikla aj do oblasti interiérového dizajnu, predovšetkým vo forme znovupoužiteľných stavebných materiálov. Nič, čo ešte môže dostať druhú šancu, nesmie byť vyhodené. Ide o ekologicky udržateľný smer, významný predovšetkým teraz, keď sa o záchrane planéty hovorí čoraz častejšie a urgentnejšie.

Nábytok je vyrobený z recyklovaných plastov, starého dreva či bambusu a vhodne dopĺňaný prírodou, najmä rastlinami. Smer je nepriamo inšpirovaný škandinávskou školou.

Interiéry v tomto šate dýchajú životom a pôsobia upokojujúco. Vzhľadom na dôležitosť témy ekológie tento dizajnový štýl tak skoro z módy nevyjde a je iba otázkou času, kým prenikne do všetkých sfér zariaďovania.

  • 5. Interiérové záhrady

Doteraz bolo trendom oživovať miestnosti izbovými kvetinami, no rozsiahlejší porast bol vždy viac v exteriéroch. V roku 2020 sa to zmení a jedným zo zelených trendov interiérového dizajnu budú záhrady vo vnútri. Samozrejme nepôjde o obrovské priestory s vysadenými stromami, skôr o menšie plochy s vysadenými rastlinami. Takýmto spôsobom sa človek dostane ešte do užšieho kontaktu s prírodou.

Populárne budú záhradky vysypané kamením, prípadne porast na štýl skalky. A to všetko v interiéri, pri schodisku, v rohu obývačky, v predsieni. Prím hrajú živé rastliny, no menej náročné na údržbu sú tiež umelé kvety, hoci efekt nie je ten istý.

  • 6. Upokojujúce farby

V dnešnom svete plnom zhonu je každá príležitosť na relax, hoci aj vizuálny, vítaná. V tomto duchu sa budú niesť farby v interiéroch, pričom hlavným heslom bude pokoj. Jemné a príťažlivé odtiene budú dominovať – na stenách, podlahách, nábytku. Dominancia neutrálnych farieb sa pomaly začne vytrácať, aj keď úplne nevymizne nikdy. Na rad prídu svetlé odtiene sivej a modrej, slabá ružová, prírodná zelená.

Upokojujúce farby sa hodia predovšetkým do priestorov, kde ľudia trávia veľa času. Hlavnou voľbou teda budú obývačka a spálňa, ale aj kuchyňa, kde sa tieto odtiene vhodne kombinujú napríklad s drevom.

  • 7. Nástenné maľby

Časy jednofarebných stien sú preč. Nástenné maľby sú tým správnym skĺbením extravagancie so štýlovosťou a teraz nemáme namysli grafitti. Zaujímavé abstraktné a geometrické útvary v rôznych farbách sa v interiérovom dizajne pevne uchytia a nepustia. Nástenné maľby pritom nemusia pokrývať všetky štyri steny v miestnosti, môžu byť dominantnou črtou jednej, napríklad tej, pod ktorou budete sedávať na gauči.

Čoraz obľúbenejšími sa stavajú rastlinné vzory. Tento trend neobíde ani interiérový dizajn a flóra sa začne objavovať najmä na stenách vo forme malieb. V kombinácií so živými rastlinami ide o prírodný motív par excellance.

Fotogaléria

Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Ďalšie informácie