Modely dverí PRÜM
Prezrite si všetky modely dverí PRÜM
Laminátové dvere
Laminátové dvere PRÜM s vysokou odolnosťou
Biele lakované dvere
Exkluzívne dvere v bielom laku, ktoré na prvý pohľad zaujmú
Celosklenené dvere
Celosklenené dvere krásne presvetlia Váš interiér
Posuvné dvere
Posuvné dvere šetria priestor a dávajú Vám viac možností
Bezfalcové dvere
Designové riešenie dverí v jednej rovine so zárubňou
Dvojkrídlové dvere
Dvojkrídlové dvere sú ideálne pre lepšie členenie interiéru
Funkčné dvere
Protipožiarne, protihlukové, klima či tepelne-izolačné dvere
Atypické dvere
Dvere aj zárubne v atypických tvaroch a rozmeroch
Zárubne
Obložkové, rámové alebo zárubne s presklenými dielmi
Príslušenstvo k dverám
Kľučky, pánty, priezory a ďalšie príslušenstvo k dverám
Všetko o rekonštrukcii bytu v paneláku, alebo na čo by ste nemali zabudnúť. Chcete vedieť, na čo sa pri rekonštrukcii zamerať a čomu sa naopak vyhnúť? Potom čítajte ďalej...
Všetko o rekonštrukcii bytu v paneláku, alebo na čo by ste nemali zabudnúť. Chcete vedieť, na čo sa pri rekonštrukcii zamerať a čomu sa naopak vyhnúť? Potom čítajte ďalej...
Zaobstarali ste si nedávno byt v paneláku, ktorý si už veľa pamätá, alebo ste zdedili starší byt?Potom Vás zrejme v blízkej dobe čaká viac či menej rozsiahla rekonštrukcia. Chcete vedieť, na čo sa pri rekonštrukcii zamerať a čomu sa naopak vyhnúť, aby sa z celého procesu nestala nočná mora, ktorá bude otravovať Váš život aj život Vašich nových susedov a ktorá nakoniec zhltne aj viac než dvojnásobok plánovaného rozpočtu? Potom rozhodne nesmiete zabudnúť na:
Plánovanie
Ak na niečom pri rekonštrukcii naozaj záleží, potom je to bezpochyby poctivo vytvorený plán toho, čo chceme všetko prerobiť a kedy a ako bude rekonštrukcia prebiehať.
Najčastejšie chyby pri rekonštrukcii bytu
Dôležité sú teda vymedzenia rozsahu rekonštrukcie, určenie záväzných termínov a konkretizácia rozpočtu. Bojíte sa, že zabudnete na niečo dôležité? Opýtajte sa svojich priateľov a známych, čo už majú s opravou bytu skúsenosti, prehľadajte internet. Plánovanie je polovica úspechu. S jednou vecou treba ale počítať - nie všetko sa dá proste v živote naplánovať. Je preto dobré byť pripravený a myslieť radšej aj na nepravdepodobné zmeny, ktoré nám môžu naše plány prekaziť.
Poradiť sa s odborníkom, mať potrebné súhlasy a dokumenty
Rekonštrukciu bytu nerobíme každý deň. Preto je na mieste konzultovať svoje plány a predstavy tiež s odborníkmi. Tí Vám tiež ochotne poradia s otázkou stavebného povolenia. Rozhodli ste sa pre celkovú rekonštrukciu bytu a chystáte sa pri oprave meniť jeho dispozíciu, budete musieť zasiahnuť do nosných konštrukcii alebo plánujete meniť rozvody? Potom sa nezaobídete bez stavebného povolenia. K tomu je potrebné nechať si projektantom spracovať výkresovú dokumentáciu pôvodného a nového stavu. Chystáte sa na renováciu menšieho rozsahu? Potom si vystačíte len s tzv. ohláškou. Ak nemáte byť v osobnom vlastníctve - t.j. jedná sa o družstevný byt, musíte predtým, ako vybúrate prvú dlaždicu, získať písomný súhlas družstva. Bývate v nájomnom byte? Potom si musíte najprv zabezpečiť kladné vyjadrenie o rekonštrukcii od majiteľa bytu.
Vybrať kvalitnú stavebnú firmu alebo šikovného remeselníka
Mohlo by sa zdať, že toto bude ten najmenší problém, ale opak je pravdou. Poctivý robotník, dobrý elektrikár alebo kvalitná stavebná firma, na ktorej prácu sa môže človek spoľahnúť, sa dnes hľadá ťažko, ako pomyselná ihla v kope sena a keď ju konečne nájdete, môžete sa vsadiť, že najbližší voľný termín bude mať najskôr o rok, prípadne v zime, kedy je práce menej. Napriek tomu sa oplatí na overeného odborníka počkať a našetriť je potrebné do tejto doby ešte nejakú finančnú rezervu. Ste tak trochu domáci kutil a oprava bytu Vám príde ako ideálna príležitosť k sebarealizácii? Potom je samozrejme možné rekonštruovať byť aj svojpomocne, ale nezabudnite, že Vám budú práce zrejme trvať niekoľkonásobne viac, naviac s neistým výsledkom a bez záruky na prácu. Finančná úspora je tiež relatívna. Veľa ľudí totiž zabúda, že aj čas sú peniaze.
Fázovať správne jednotlivé práce
Ak budete rekonštruovať byt vlastnými silami alebo budete na rekonštrukciu dohliadať, je dobré myslieť na to, že stavebné práce a ďalšie činnosti majú určitú chronológiu. Všeobecne platí, že sa vždy začína od najnáročnejších a najšpinavších činností. Najskôr je teda potrebné vybúrať staré umakartové jadro, priečky, podlahy, staré rozvody, vybúrať nové otvory v stenách a pod.
Keď je všetko hotové, odvezieme suť a zlikvidujeme ďalší stavebný odpad a pripravíme stavbu pre ďalšiu fázu. Ak je všetko pripravené môžeme meniť okná. Nasleduje plyn, kúrenie, elektroinštalácia a vodoinštalácia. Teraz prichádza na rad stavba priečok, obkladanie a prípadná oprava podlahy. Ak je všetko, ako má byť, môžeme v tejto fáze byt vymaľovať. Potom namontujeme vypínače, zásuvky a osvetlenie. Nesmieme samozrejme zabudnúť položiť podlahovú krytinu. Nakoniec vykonáme montáž zárubní, nasadíme dvere a zostavíme nábytok a spotrebiče.
Je rekonštrukcia Vášho bytu v plnom prúde? Využite nášho poradcu, ktorý Vám pomôže vybrať tie najvhodnejšie dvere pre Váš domov.