/

Slovník pojmov

V našom slovníku pojmov nájdete vysvetlenie menej známych výrazov a skratiek zo sveta dverí.

Úvod>

Slovník pojmov

Bezfalcové dvere (prevedenie STU)

Bezfalcové dvere sú dvere s prevedením bez polodrážky. Krídlo dverí lícuje so zárubňou. Vzniká tak čistý design, ktorý je veľmi vhodné doplniť skrytými pántami Tectus.
 

Bezpečnostné dvere

Základ dverí tvorí rám z tvrdého dreva. Dvere sú vybavené vnútornou výplňou VS a oceľovým plátom proti prieniku. Sú použité bezpečnostné závesy, ktoré chránia dvere proti vyveseniu.
 

CPL laminát

0,4 mm hrubá vrstva strednetlakého laminátu. Typické vlastnosti pre tento typ povrchu sú: vysoká mechanická odolnosť (proti poškriabaniu), farebná stálosť, odolnosť voči nečistotám a odolnosť voči bežným čistiacim prostriedkom používaným v domácnosti. Hodí sa do priestorov so stredným zaťažením (domácnosti, kancelárie, komerčne využívané priestory).
 

CPL laminát 3D

0,4 mm hrubá vrstva strednetlakého laminátu. Má rovnaké vlastnosti ako CPL laminát len s tým rozdielom, že ľahkým dotykom je citeľná 3D štruktúra.
 

ČSN = česká technická norma

ČSN je označenie technologických noriem platných v Českej a Slovenskej republike. Štandardy podľa ČSN zaisťuje Úrad pre technickú normalizáciu.
Dvere normy ČSN -štandardné dvere normy ČSN sú označované ako 650, 750, 850 a 950/1985 mm, čo je vonkajší rozmer dverí na šírku a výšku.


DIN = nemecká technická norma

DIN = Deutsche Industrie-Norm = nemecká technická norma.
Dvere normy DIN - štandardné dvere normy DIN sú označované ako 610, 735, 860 a 985/1985 mm, čo je vonkajší rozmer dverí na šírku a výšku.
 

Drevotrieska

Drevotrieska je materiál používaný pre výplne dverí zostavený z lisovaných drevných odštiepkov. Drevotriesková doska (skrátene DTD) môže byť dierovaná (dutinková – označení RST, RS) alebo pevná (VS) – na tom potom závisí hmotnosť a protihluková odolnosť. Pevnejšou alternatívou drevotriesky je MDF doska (drevovláknitá doska).


Dyha

0,7 mm hrubá vrstva pravého dreva, ktorá je odkrajovaná z kmeňov stromov a vznikajú tak jednotlivé pláty, na ktorých sa opakuje kresba. Každý strom je iný, tzn. každé dyhované dvere majú jedinečný vzhľad. Dyha je ideálna pre rezidenčné projekty, hotelové projekty, kancelárie a mnoho ďalších.
 

ESG

ESG je kalené sklo odolné proti bežnému spôsobu rozbitia. Pri rozbití ESG skla dochádza k vytvoreniu malých tupých úlomkov, čím sa znižuje riziko zranenia.

 

HPL laminát

HPL (High Pressure Laminate, vysokotlaký laminát) je materiál vyrobený na báze laminátovej živice pri vysokej teplote a tlaku. Je odolný voči vode, jednoducho umývateľný, odolný voči odretiu i bežným chemickým prípravkom, ako sú napr. dezinfekčné prostriedky. Spoločne s dlhou životnosťou sú tieto vlastnosti ideálne ako vyžitie pre interiérové i exteriérové dvere. Povrchy HPL sú len ťažko rozoznateľné od pravého dreva a sú cenovo dostupné. HPL je odolnejšou variantou materiálu CPL laminát. Štandardná hrúbka materiálu HPL laminát je 0,8 mm.


Kalenie skla

Kalenie skla je tepelná úprava skla, ktorá v ňom zmení vnútorné napätie a sklo vďaka nemu získa nové vlastnosti. Proces kalenia spočíva v zohriatí skla a následne prudkým ochladením. Kalené sklo má vysokú pevnosť v ohybe a odolnosť voči nárazom. Označením kaleného skla je sklo ESG.
 

Klimakategória dverí

Dvere a zárubne nie je  vhodné umiestňovať do priestorov, kde teplota nedosahuje minimálne doporučené hodnoty 10°C a tam, kde by rozdiel teplôt v priestoroch, ktoré dvere oddeľujú bol väčší než 10°C. Výber klimakategórie by mal byť vždy s ohľadom na klimatickú záťaž dverí. Nižšie nájdete tabuľku doporučených klimatických tried.

Klimakategorie Doporučené miesto osadenia Predpokladaná klimatická záťaž
Stabilné strana dverí Namáhaná strana dverí
teplota vzduchu relatívna vlhkosť teplota vzduchu relatívna vlhkosť
°C % °C %
I. vnútorné interiérové dvere, kúpeľne, WC 23+/-2 30+/-5 18+/-2 50+/-5
II. hotelové izby, ubytovne, ordinácie, kúpeľne, WC, komory 23+/-2 30+/-5 13+/-2 65+/-5
III. vstupné dvere do bytu, garáže, pivnice 23+/-2 30+/-5 3+/-2 85+/-5

Kyvné dvere

Kyvné dvere, známejšie pod názvom „lietačky“ sú najvhodnejším riešením vo veľmi frekventovaných priechodoch napr. v reštauráciách, nemocniciach. Závesy dverí umožňujú otváranie na obe strany a zaisťujú tak veľmi pohodlný priechod.
 

Lak

Vysoko kvalitní akrylátový lak (šetrný k životnému prostrediu) vytvrdzovaný UV žiarením so zdravotným atestom nanášaný na dvere formou nástreku. Najvyhľadávanejší a najobľúbenejší je jednoznačne biely lak (u dverí PRÜM je to odtieň podobný RAL 9010), avšak dvere Vám môžeme dodať aj v inom odtieni podľa vzorkovníka RAL.

 

MDF

MDF (Medium Density Fibreboard, stredne zhustená drevovláknitá doska) je pre materiály dverných korpusov lacnejšou alternatívou masívneho dreva. Je vyrobená z drevných vlákien. Povrchová úprava môže byť prevedená lamináciou (CPL lamino, HPL lamino), dyhovaním apod. Rozdiel oproti drevotrieske je v tom, že sa MDF doska vyrába za mokra, drevné častice sú menšie a hustejšie a celok je teda silnejší a mohutnejší ako drevotrieska.

 

Otočné dvere

Bežné otočné dvere sú zavesené na pántoch a otvárajú sa do miestnosti, takže je potrebné počítať s priestorom pre ich otvorenie. Môžu byť ľavostranné alebo pravostranné. Ľavopravosť dverí určujeme podľa pozície pántov a podľa toho, ktorou rukou dvere otvárame. Pokiaľ sú pánty z pohľadovej strany vpravo a otvárame ich pravou rukou, jedná sa o dvere pravé, pokiaľ sú pánty z pohľadovej strany vľavo a otvárame ich ľavou rukou, jedná sa o dvere ľavé.
 

Polodrážka

Polodrážka je druh profilu dverí a ich rám. Tvarom pripomína schod. Polodrážka sa používa napr. pre nasadenie skla, pričom sklo do polodrážky tesne zapadne.

 

Postforming

Termín „postforming“ označuje postup ohýbania laminátu do kriviek po samotnom nalaminovaní na podklad. Vzniknuté zakrivenie hrany je esteticky atraktívnejšie ako ostré prechodové hrany. Označení dverí RU/RP.
 

Posuvné dvere

Posuvné dvere môžu byť realizované ako posuvné vedľa steny, taktiež i do stavebného puzdra a to zabudovaného do steny alebo do sadrokartónu. S touto variantou je treba počítať už pri stavbe či rekonštrukcii.


Protipožiarne dvere (označenie EW30D3)

Protipožiarne dvere je možné použiť ako interiérové dvere aj ako vstupné dvere – všade tam, kde to z bezpečnostných dôvodov vyžaduje norma. Protipožiarne dvere vykazujú odolnosť EW30D3, to znamená, že odolajú požiaru do 30 min.
 

RAL nástrek

Vysoko kvalitný akrylátový lak (šetrný k životnému prostrediu) vytvrdzovaný UV žiarením so zdravotným atestom nanášaný na dvere formou nástreku. Dvere Vám môžeme dodať i v akomkoľvek odtieni podľa vzorkovníka RAL.

 

Relatívna vlhkosť

Relatívna vlhkosť vzduchu udáva pomer medzi okamžitým množstvom vodných pár vo vzduchu a množstvom pár, ktoré by mal vzduch pri rovnakom tlaku a teplote pri plnom nasýtení. Udáva sa v precentoch (%). Na stavbe je nutné zabezpečiť, aby maximálna relatívna vlhkosť vzduchu neprekročila 50 %.

 

Sadrokartón

Sadrokartón (SDK) je lacný materiál vyrobený zo sadrového jadra a kartónu. Vyrábajú sa z neho dosky štandardizovaných šírok. Existuje aj v protipožiarnej, impregnovanej (vodeodolnej) variante. Dosky sa spájajú na sadrokartónové profily pomocou skrutiek na sadrokartón.

 

Vnútorná výplň dverí RS

Vnútornú štruktúru dverí tvorí odľahčená drevotriesková výplň.

https://www.qoptest6.cz/web_img/pages/technicalDetails/6.jpg

 

Vnútorná výplň dverí VS

Vnútornú štruktúru dverí tvorí plná drevotriesková výplň.

https://www.qoptest6.cz/web_img/pages/technicalDetails/7.jpg


Zárubňa

Zárubňa (hovorovo futro alebo futrá, z nemeckého Futter, Türfutter) je rám pevne umiestnený v stene, ktorý ohraničuje otvor dverí a tvorí ich nosnú konštrukciu. Na zárubni je pomocou pántov zavesené krídlo dverí. Zvislé časti zárubne sa nazývajú ostenie, horná časť sa nazýva nadpražie.

 

 

 

Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Ďalšie informácie