Prémiová hrana ZADARMO   
zistiť viac

5 tipov pre výber bezpečnostného kovania na dvere

Bezpečnostné kovanie na interiérové dvere je neoddeliteľnou súčasťou každých bezpečnostných dverí, používa ako pri vchodových, tak aj na interiérových dverách.

Úvod> Aktuality>

5 tipov pre výber bezpečnostného kovania na dvere

Bezpečnostné kovanie na interiérové dvere je neoddeliteľnou súčasťou každých bezpečnostných dverí, používa ako pri vchodových, tak aj na interiérových dverách.

Pri výbere správneho bezpečnostného kovania je potrebné dodržať určité pravidlá a postupy. Všetky bezpečnostné kovania a kľučky musia byť testované. Na základe testovania majú pridelený certifikát, ktorý ich zaradí do konkrétnej bezpečnostnej triedy. Bez tohto certifikátu v žiadnom prípade kovanie či kľučku nekupujte.

Ak máte byt či dom poistený proti krádeži, je vhodné si pred kúpou bezpečnostného kovania prečítať poistné podmienky. Je možné, že montáž bezpečnostného kovania bude musieť urobiť certifikovaná firma, aby sa naplnila požiadavka poisťovne na zabezpečenie domácnosti a aby vám v prípade krádeže bolo poskytnuté poistné plnenie. Poisťovne štandardne vyžadujú aj rovnaký stupeň ochrany bezpečnostného kovania, cylindrickej vložky aj bezpečnostných dverí.

Čo je to bezpečnostné kovanie?

Čo je to bezpečnostné kovanie? Bezpečnostné kovanie je ľudovo povedané kus kovu, ktorý prekrýva z vonkajšej aj vnútornej strany dverí zámok a je na ňom namontovaná kľučka. Je určené na vstupné, vchodové a bezpečnostné dvere. Jeho základnou funkciou je ochrániť zámok a cylindrickú vložku pred poškodením a vytrhnutím. Býva konštruované tak, aby odolalo mechanickému poškodeniu a ochránilo váš majetok.

Nižšie sme pre vás pripravili najdôležitejšie informácie o nasledovných podrobnostiach:

1. Kovanie podľa typu kľučky

2. Stupeň ochrany

3. Zámok

4. Rozstup

5. Typ kovania           
 

1. Kovanie podľa typu kľučky

Bezpečnostné kovania rozdeľujeme na dva hlavné typy - rozetové bezpečnostné kovanie a štítové bezpečnostné kovanie.

Rozetové kovanie sa skladá z dvoch oddelených dielov – kľučky a časti pre kľúč. Ide o moderné prevedenie, ktoré je stále populárnejšie. Zaobstarať si ho môžeme vo viacerých prevedeniach.

Charakteristickou črtou rozetového kovania sú dva štítky. Na hornom sa nachádza kľučka a na spodnom otvor pre kľúč, cylindrickú vložku alebo poistku WC zámku. Spodnému štítku sa hovorí aj rozeta. Práve preto sa tento druh kovania nazýva rozetové.

Dôležitým údajom je tiež orientácia kľučky.

Ľavé dvere a ľavá kľučka. Ľavé dvere s ľavou kľučkou majú viditeľné pánty na ľavej strane a otvárate ich od seba smerom doľava.

Pravé dvere a pravá kľučka. Pravé dvere s pravou kľučkou majú viditeľné pánty na pravej strane a otvárate ich k sebe smerom doprava. Viac o tom ako vybrať zámok pre vaše dvere.

 

2. Stupeň ochrany

Majte na pamäti, že bezpečnostné kovanie musí mať rovnaký stupeň ochrany nielen ako cylindrická vložka, ale aj ako bezpečnostné dvere. Pred nákupom kovania si tiež, ak máte majetok poistený, preštudujte podmienky svojej poisťovne. Túto "trojkombináciu" poisťovne štandardne vyžadujú.

Triedy bezpečnosti sú rozdelené podľa normy EN 1627. Podľa stupňa bezpečnosti tak spoznáte, aká je odolnosť výrobku. Napríklad cylindrické vložky z nižších tried nie sú zabezpečené proti Bumping-u (metóda, kedy zlodej zasunie špeciálne zbrúsený kľúč do cylindrickej vložky a úderom do kľúča zoradí stavidlá do rovnakej roviny).

Každý výrobok je označený stupňom bezpečnostnej triedy a tak vám uľahčuje voľbu pri výbere toho správneho zabezpečenia. Stupne sú nasledovné:

1 – základná ochrana - stavebné vložky, bránky, provizórne uzamknutie;

2  - zvýšená ochrana - spoločné priestory, brány, vnútorné dvere domov;

3 - vysoká ochrana - vnútorné dvere, pri vonkajších dverách ochrana pred príležitostnými vlamačmi;

 4 – veľmi vysoká ochrana - odolné proti vyhmataniu, odvŕtaniu, vytrhnutiu i hrubému násiliu, ochrana proti profesionálnym vlamačom.

3. Zámok - cylindrická vložka

Cylindrickú vložku si možno podľa názvu každý z nás hneď nevybaví, ale napriek tomu ju každý z nás minimálne videl. Je to vlastne schránka, ktorá sa vkladá do otvoru v dverách a v nej je zámok. Nezaobišli by sa bez nej takmer žiadne bežné dvere či visiaci zámok (FAB). Je to práve cylindrická vložka, vďaka ktorej je zámok vôbec považovaný za zámok.

Pri nákupe cylindrickej vložky si určite nechajte poradiť od odborníka. Na čo je dôležité sa zamerať? Na požadovaný stupeň ochrany (vložka by mala mať rovnakú triedu ochrany ako má bezpečnostné kovanie a bezpečnostné dvere). Na typ dverí, do ktorých kupujete vložku (interiérové, vchodové, pivnica, bránka, garáž). Na požiadavky poisťovne (v prípade, že máte dohodnuté poistenie majetku či nehnuteľnosti).

4. Rozstup

Rozstup alebo aj rozteč je vzdialenosť medzi osou kľučky (štvorhranom) a osou kľúča. Túto vzdialenosť je nutné poznať v prípade, že kupujete štítové kovania. U bezpečnostného kovania býva táto vzdialenosť štandardne 90 mm (pri plastových dverách býva vzdialenosť 92 mm).

Meranie rozstupu môžete urobiť podľa typu kľučky. Túto metódu využijete predovšetkým v prípade, keď meníte súčasné kovanie za nové. Vždy si musíme najskôr zodpovedne určiť obidve osi – teda os kľučky a os spodného otvoru pre kľúč. Keď si budeme naozaj istí, že máme všetko presne nastavené, môžeme merať vzdialenosť. Výsledky zaokrúhľujeme na celé milimetre.
 

5. Typ kovania

Bezpečnostné kovanie sa vyrába v troch variantoch. Je len na vás, ktorý typ bude vyhovovať vašim požiadavkám. Bezpečnostné kovanie rozdeľujeme do troch základných variantov:

Bezpečnostné kovanie - kľučka / kľučka

Bezpečnostné kovanie - kľučka / guľa

Bezpečnostné kovanie - kľučka / madlo

Lepším a odolnejším typom bezpečnostného kovania je kovanie s prekrytom. Prekryt slúži ako ochrana pred vylomením cylindrickej vložky.

 

Na doplnenie dverí
 

Po kúpe bezpečnostného kovania môžete svoje dvere vyšperkovať kúpou ďalšieho príslušenstva. V žiadnom prípade totiž neplatí, že sa vyberá iba kľučka.

Obvykle majú dvere množstvo rôznych prvkov a doplnkov. Niektoré sú dôležité z dôvodu bezpečnosti a funkčnosti celého systému, iné majú estetickú funkciu.

Ďalšie sú rýdzo praktickou záležitosťou, ktorá vám uľahčí život. Vybrať si môžete napríklad dverné kukátka, dverné pánty, dverné zarážky či zámkové cylindrické vložky.

Ak sa rozhodnete pre výber dverí značky PRÜM ponúkame osadenie alebo zabudovanie všetkého možného príslušenstva k dverám, viac informácií o správnom výbere či montáži sa dozviete na priamo v predajni PRÜM v OC StoreLand v Bratislave-Lamači.  

Fotogaléria

  • 5 tipov pre výber bezpečnostného kovania na dvere
  • 5 tipov pre výber bezpečnostného kovania na dvere
  • 5 tipov pre výber bezpečnostného kovania na dvere
  • 5 tipov pre výber bezpečnostného kovania na dvere